Miten viljelijä hyötyy vesiensuojelusta? - MTK-Varsinais-Suomi
Miten viljelijä hyötyy vesiensuojelusta?
1.12.2026 klo 17 - 20:30
Oletko pohtinut, miksi maataloudesta puhutaan aina vesiensuojelun yhteydessä? Jos olet, merkitse kalenteriisi tiistai 1.12.2026. Silloin Ilmaristen matkailutilalla keskustellaan, miten maatalous vaikuttaa vesistöihin, miten viljelijä hyötyy vesiensuojelusta sekä mitä ja miten ympäristötoimia tulisi tulevaisuudessa tukea.
Viljelijätilaisuudessa kuulet puheenvuoroja asiantuntijoilta muun muassa maan kasvukunnosta, ravinteiden kierrätyksestä, maanparannusaineista sekä muista keinoista, joilla kestävää maataloutta ja vesiensuojelua edistetään. Puheenvuorojen jälkeen paneelikeskustelussa eri alojen asiantuntijat ja alueen poliitikot keskustelevat maataloustukien tulevaisuudesta. Tilaisuuden alussa on kahvitarjoilu.
Tarkempi ohjelma ja ilmoittautumisohjeet julkaistaan myöhemmin. Seuraa elinvoimakeskuksen kanavia ja maaseutuverkoston sivuja: https://maaseutuverkosto.fi/tapahtumat/miten-viljelija-hyotyy-vesiensuojelusta-seminaari-1-12-2026-klo-17-liedossa/
Tilaisuuden järjestävät yhteistyössä Saaristomeri-ohjelma (Lounais-Suomen elinvoimakeskus) ja MTK Varsinais-Suomi.
Lisätietoja tilaisuudesta:
Essi Hillgren, ohjelmapäällikkö, Saaristomeri-ohjelma, Lounais-Suomen elinvoimakeskus
essi.hillgren@elinvoimakeskus.fi, puh. 050 478 3528
Osallistuminen
LähitapahtumaSijainti
Ilmaristen matkailutila (Väänteläntie 45, Lieto)Tapahtuman verkkosivu
https://maaseutuverkosto.fi/tapahtumat/miten-viljelija-hyotyy-vesiensuojelusta-seminaari-1-12-2026-klo-17-liedossa/Tapahtuma suunnattu
AvoinJuhani Törmä
Asiantuntija
Maatilat mukaan Saaristomeri-ohjelmaan -hanke
050 5699 762