Johtokunta ja MTK:n valtuuskunnan jäsenet 2022

 

MTK-Varsinais-Suomen johtokunta 2022

MTK-Varsinais-Suomi ry:n asioita hoitaa 12-jäseninen johtokunta. Sen jäsenet valitaan liiton syyskokouksessa kolmivuotiskaudeksi kerrallaan.  Liiton johtokunta valitsee  liiton puheen-johtajan ja varapuheenjohtajan keskuudestaan  vuoden ensimmäisessä järjestäytymis-kokouksessaan.

Johtokunta asettaa tarpeen mukaan valiokuntia ja työryhmiä. MTK-Varsinais-Suomella on jäsenmääränsä perusteella MTK:n valtuuskunnassa viisi jäsentä, joista yksi on aina johtokunnan puheenjohtaja.

 

Johtokunta  2022        Yhdistys  Sähköposti ja puh.nro  Erovuorossa
Pj. Ari-Pekka Kirjonen
-kasvinviljely
-maaseutuyrittäjyys
 
Pertteli  ari-pekka.kirjonen@mtk.fi
 +358400783895
   2022
Vpj. Aarne Lehtonen
-kasvinviljely
-koneurakointi
 
Mynämäki  aarne.o.lehtonen@gmail.com
 +358405171185
   2022
Jäsenet      
Henriikka Aapola
-kasvinviljely
 
Kustavi henriikka.aapola@gmail.com
 +358503315453
   2024
Taru Antikainen
-sikatalous
-kasvinviljely
-metsätalous​
 
Aura  taruantikainen@hotmail.com
 +358505294366
   2022
Juha Auvinen
-kasvinviljely
-lämpöyrittäjyys​​​
 
Suomusjärvi  mikkelin.tila@gmail.com
 +358415447341
   2023
Ville-Veikko Kavander
-lypsykarjatalous
-kasvinviljely
-nurmikasvit
 
Yläne  ville.kavander@gmail.com
 +358445678306
   2023
Tuomas Levomäki
-kasvinviljely
-sikatalous
 
Loimaa   tuomas.levomaki@pp.inet.fi
 +358405866915
   2024
Harri Louramo
-kasvinviljely
-urakointi
 
Paimio  harri.louramo@merianttila.fi
 +358503232223
   2024
Juha Saarinen
-kasvinviljely
-sokerijuurikas
 
Nousiainen  harjansilma@kolumbus.fi
 +35840 5516 045
   2023

Tero Sarkala
-sipulinviljely
-heinän tuotanto
-kasvinviljely​​
 

Lieto  tero.sarkala@hotmail.com
  +358408480883
   2022
Juha Wikström
-siementuontanto
-sokerijuurikas
-lihasika​​​​​​
 
Särkisalo  juha.wikstrom@taamarla.fi
 +358407757565
   2024
Kimmo Yli-Antola
-kananmunantuotanto
-kasvinviljely
-metsätalous
Laitila  kimmo.yliantola@gmail.com
 +358440500010
   2023

 

Edustajat MTK:n valtuuskunnassa

 

MTK:n valtuuskunta Yhdistys Sähköposti Erovuorossa                 
Pekka Ahokas
-kasvinviljely
 
Loimaa  pekka.ahokas@loimaa.fi
 +358500741282
  2022
Ari-Pekka Kirjonen
-kasvinviljely
-maaseutuyrittäjyys
 
Pertteli  ari-pekka.kirjonen@mtk.fi
 +358400783895
 
Kaisa Riiko
-kasvinviljely
-maaseutuyrittäjyys
 
Angelniemi  kaisariiko@gmail.com
 +358400414212
  2022
Anna Setälä
-kananmunantuotanto
-yksit. maaseutuneuvoja
 
Laitila  anna.setala@lailanet.fi
 +358505273918
 2023
Tero Mahkonen
-kasvinviljely
-hakeyrittäjä
Vahto  tero.mahkonen@metsahake.fi
 +358445838399
  2023
       
MTK:n valtuuskunnan varajäsenet
 
     

Elina Heino
 

Vehmaa me.heino@dnainternet.net
 +358400802600
  2022
Henrik Jensen Pertteli  henrik.jensen@inkere.fi
 +358400124364
  2022
Aarne Lehtonen Mynämäki  aarne.o.lehtonen@gmail.com
 +358405171185
 
Riitta Metsola Rusko  metsola.riitta@gmail.com
 +358400 333 983
  2023
Lasse Näykki Somero  lasse.naykki@gmail.com
 +358505215334
  2023
MTK:n johtokunta      
Jaakko Halkilahti
-kasvinviljely
Salon seutu  jaakko.halkilahti@mtk.fi
 +358400745267