Johtokunta ja valtuuskunnan jäsenet

Johtokunta ja MTK:n valtuuskunnan jäsenet 2019

 

MTK-Varsinais-Suomen johtokunta 2019

 

Kuvassa vasemmalta oikealle Juha Wikström, Juha-Matti Suominen, Henriikka Aapola, Janne Riski, Heikki Jalli, Tapio Rintala, Tuomas Levomäki, Juha Auvinen, pj. Ari-Pekka Kirjonen, vpj. Aarne Lehtonen ja edessä Riitta Metsola.
​​​​​​​

MTK-Varsinais-Suomen (Maataloustuottajain Varsinais-Suomen liiton) asioita hoitaa 12-jäseninen johtokunta. Sen jäsenet valitaan liiton syyskokouksessa kolmivuotiskaudeksi kerrallaan.  Liiton johtokunta valitsee  liiton puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan keskuu-
destaan  vuoden ensimmäisessä järjestäytymiskokouksessaan.

Johtokunta asettaa tarpeen mukaan valiokuntia ja työryhmiä. MTK-Varsinais-Suomella on jäsenmääränsä perusteella MTK:n valtuuskunnassa viisi jäsentä, joista yksi on aina johtokunnan puheenjohtaja.

 

Johtokunta           Yhdistys  Sähköposti Puhelin
Pj. Ari-Pekka Kirjonen
-kasvinviljely
​​​​​​​-maaseutuyrittäjyys
Pertteli ari-pekka.kirjonen@mtk.fi 0400 783 895
Vpj. Aarne Lehtonen
​​​​​​​-kasvinviljely
-koneurakointi
Mynämäki aarne.o.lehtonen@gmail.com 040 517 1185
Jäsenet      
Henriikka Aapola
​​​​​​​-kasvinviljely
Kustavi aapola_henriikka@gmail.com 050 331 5453
Juha Auvinen
-kasvinviljely
​​​​​​​-lämpöyrittäjyys
Suomusjärvi mikkelin.tila@gmail.com 041 544 7341
Heikki Jalli
​​​​​​​-kasvinviljely
​​​​​​​-koneurakointi
Koski TL. heikki.jalli@luke.fi 040 720 8239
Stiina Lerkki
-varhaisvihannestuottaja
Meri-Naantali slerkki@gmail.com 040 650 3534
Tuomas Levomäki
-kasvinviljely
-sikatalous
Loimaa seutu tuomas.levomaki@pp.inet.fi 040 586 6915
Riitta Metsola
​​​​​​​-kasvinviljely
-sokerijuurikas
​​​​​​​-marjanviljely
​​​​​​​-varhaisperuna
Rusko metsola.riitta@gmail.com 0400 333 983
Tapio Rintala
-lammastuotanto
-luomu
Yläne rintala.tapio@gmail.com 0500 257 280
Janne Riski
​​​​​​​-kasvinviljely
Sauvo-Karuna riski@gmail.com 040 541 7455
Juha-Matti Suominen
​​​​​​​-lypsykarjatalous
Vehmaa jumusuo@gmail.com 040 591 5759
Juha Wikström
​​​​​​​-siementuontanto
​​​​​​​-sokerijuurikas
​​​​​​​-lihasika
Särkisalo juha.wikstrom@taamarla.fi 040 775 7565

 

Vastuuyhdistykset 2019

Edustajat MTK:n valtuuskunnassa

 

MTK:n valtuuskunta Yhdistys Sähköposti ​​​​​​​Puhelin                        
Pekka Ahokas
​​​​​​​-kasvinviljely
Loimaan seutu pekka.ahokas@loimaa.fi 0500 741 282
Ari-Pekka Kirjonen
-kasvinviljely
-maaseutuyrittäjyys
Pertteli ari-pekka.kirjonen@mtk.fi 0400 783 895
Kaisa Riiko
-kasvinviljely
​​​​​​​-maaseutuyrittäjyys
Angelniemi kaisariiko@gmail.com 0400 414 212
Anna Setälä
-kananmunantuotanto
​​​​​​​-yksit. maaseutuneuvoja
Laitila anna.setala@lailanet.fi 050 527 3918
Jarno Tuominen Paimio japtuominen@gmail.com 044 352 2904
       
MTK:n valtuuskunnan varajäsenet      
Elina Heino Vehmaa me.heino@dnainternet.net 0400 802 600
Henrik Jensen Pertteli henrik.jensen@inkere.fi 0400 124 364
Juha Jokiniemi Somero juhaeerik.jokiniemi@gmail.com 050 523 3612
Aarne Lehtonen Mynämäki aarne.o.lehtonen@gmail.com 040 517 1185
Tero Mahkonen Vahto tero.mahkonen@metsakone.fi 044 583 8399
MTK:n johtokunta      
Jaakko Halkilahti
​​​​​​​-kasvinviljely
Salon seutu jaakko.halkilahti@mtk.fi 0400 745 267