Johtokunta ja MTK:n valtuuskunnan jäsenet 2021

 

MTK-Varsinais-Suomen johtokunta 2021

 

MTK-Varsinais-Suomen (Maataloustuottajain Varsinais-Suomen liiton) asioita hoitaa 12-jäseninen johtokunta. Sen jäsenet valitaan liiton syyskokouksessa kolmivuotiskaudeksi kerrallaan.  Liiton johtokunta valitsee  liiton puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan keskuudestaan  vuoden ensimmäisessä järjestäytymiskokouksessaan.

Johtokunta asettaa tarpeen mukaan valiokuntia ja työryhmiä. MTK-Varsinais-Suomella on jäsenmääränsä perusteella MTK:n valtuuskunnassa viisi jäsentä, joista yksi on aina johtokunnan puheenjohtaja.

Johtokunta ja valtuuskunnan jäsenet 2020
Vasemmalla edessä Anna Setälä Laitila,  vpj. Aarne Lehtonen Mynämäki, Henriikka Aapola Kustavi, Stiina Lerkki Meri-Naantali, Juha-Matti Suominen Vehmaa, Pekka Ahokas Loimaa, 
tj. Paavo Myllymäki liitto, takana oikealla pj. Ari-Pekka Kirjonen Pertteli, Juha Auvinen Suomusjärvi, Tuomas Levomäki Loimaa, Taru Antikainen Aura, Tapio Rintala Yläne, Janne Riski Sauvo, Tero Mahkonen Vahto ja Jaakko Halkilahti Salon Seutu.
Kuvasta puuttuivat Kaisa Riiko Angelniemeltä, Riitta Metsola Ruskolta ja Juha Wikström Särkisalosta.
**************
Yhteystiedot v. 2021 liiton johtokunta

Johtokunta           Yhdistys  Sähköposti Puhelin
Pj. Ari-Pekka Kirjonen
-kasvinviljely
-maaseutuyrittäjyys
Pertteli ari-pekka.kirjonen@mtk.fi 0400 783 895
Vpj. Aarne Lehtonen
​​​​​​​-kasvinviljely
-koneurakointi
Mynämäki aarne.o.lehtonen@gmail.com 040 517 1185
Jäsenet      
Henriikka Aapola
​​​​​​​-kasvinviljely
Kustavi henriikka.aapola@gmail.com 050 331 5453
Taru Antikainen
-sikatalous
-kasvinviljely
-metsätalous​
Aura taruantikainen@hotmail.com 041 544 7341
Juha Auvinen
-kasvinviljely
​​​​​​​-lämpöyrittäjyys​​​​​​​​​​
Suomusjärvi mikkelin.tila@gmail.com 041 544 7341
Ville-Veikko Kavander
-lypsykarjatalous
-kasvinviljely
-nurmikasvit
Yläne ville.kavander@gmail.com 050 567 8306
Tuomas Levomäki
-kasvinviljely
-sikatalous
Loimaa seutu tuomas.levomaki@pp.inet.fi 040 586 6915
Riitta Metsola
​​​​​​​-kasvinviljely
-sokerijuurikas
​​​​​​​-marjanviljely
​​​​​​​-varhaisperuna
Rusko metsola.riitta@gmail.com 040 551 6045
Juha Saarinen
-kasvinviljely
-sokerijuurikas
Nousiainen harjansilma@kolubus.fi 044  050 0010

Tero Sarkala
-sipulinviljely
-heinän tuotanto
-kasvinviljely​​

Lieto  tero.sarkala@hotmail.com 040 848 0883
Juha Wikström
​​​​​​​-siementuontanto
​​​​​​​-sokerijuurikas
​​​​​​​-lihasika​​​​​​
Särkisalo
  juha.wikstrom@taamarla.fi
040 775 7565
Kimmo Yli-Antola
-kananmunantuotanto
-kasvinviljely
-metsätalous
Laitila kimmo.yliantola@gmail.com 040 050 0010

 

Edustajat MTK:n valtuuskunnassa

 

MTK:n valtuuskunta Yhdistys Sähköposti ​​​​​​​Puhelin                        
Pekka Ahokas
​​​​​​​-kasvinviljely
Loimaan seutu pekka.ahokas@loimaa.fi 0500 741 282
Ari-Pekka Kirjonen
-kasvinviljely
-maaseutuyrittäjyys
Pertteli ari-pekka.kirjonen@mtk.fi 0400 783 895
Kaisa Riiko
-kasvinviljely
​​​​​​​-maaseutuyrittäjyys
Angelniemi kaisariiko@gmail.com 0400 414 212
Anna Setälä
-kananmunantuotanto
​​​​​​​-yksit. maaseutuneuvoja
Laitila anna.setala@lailanet.fi 050 527 3918
Tero Mahkonen
-kasvinviljely
-hakeyrittäjä
Vahto tero.mahkonen@metsakone.fi 044 583 8399
       
MTK:n valtuuskunnan varajäsenet      
Elina Heino Vehmaa me.heino@dnainternet.net 0400 802 600
Henrik Jensen Pertteli henrik.jensen@inkere.fi 0400 124 364
Aarne Lehtonen Mynämäki aarne.o.lehtonen@gmail.com 040 517 1185
Harri Louramo Paimio harri.louramo@gmail.com 050 323 2223
Lasse Näykki Somero lasse.naykki@gmail.com 050 521 5334
MTK:n johtokunta      
Jaakko Halkilahti
​​​​​​​-kasvinviljely
Salon seutu jaakko.halkilahti@mtk.fi 0400 745 267